Hakkımızda

Thumb

KURUMSAL

Hakkımızda

Kuruluştan Önceki Dönem ve Kuruluş

Kuruluşundaki amaç ;

1980’li yıllarda hükümet zirai verimi arttırmak amacı ile tohumculuk konusunda cesur kararlar almış, bunu da çeşitli özel teşebbüslerin faaliyetleri takip etmiştir.

Yoğun insan gücü gerektiren tohum üretiminin, iklim şartları, toprak kalitesi bakımından son derece elverişli olan Türkiye’de yapıldığı takdirde coğrafi konumu itibari ile tohum ithalatı gerçekleştirilen yabancı ülkelere göre daha uygun maliyetlerde üretim yapılarak, yurt içi ve yurt dışı pazarlara başarı ile ihraç edilebileceği öngörülmüştür.

Bu noktadan hareket edilerek, tarım ve gıda sanayi ile ilgili her türlü sınai, tarımsal ve ticari faaliyet yapmak amacı ile şirketimiz kurulma aşamasına gelmiştir.

1983 yılında Sumitomo – İstanbul’dan Mr. Furuya’nın daveti üzerine Kagome Yönetim Kurulu Üyesi ve Türk dostu Mr. Ojima’nın ziyareti ile başlayan olumlu ilişkileri, 1985 yılında Sayın Vehbi Koç’un Japonya ziyareti ile pekişmiş, Sayın Dr. Nusret Arsel’in 1985 ve 1987 yıllarındaki Japonya ziyaretleri ve yurt içindeki desteği, Tat Konserve Sanayi A.Ş.’nin, başta Tunç Uluğ, Selim Çomu, ve Kagome Co.Ltd. eski Başkan Vekili Mr. Setsuhiro Otake olmak üzere cesur ve yapıcı gayretleri neticesinde kuruluş çalışmaları başarı ile tamamlanmıştır.

Şirketimiz; Dr. Nusret Arsel, Koç Holding’e bağlı Tat Konserve Sanayi A.Ş. ve diğer hissedar şirketleri ile, Japon Kagome Co, Ltd., Sumitomo Corporation ve Kaneko Seeds Co, Ltd. şirketleri ortaklığında İstanbul Ticaret Sicil Memurluğunun 3 Eylül 1987 tarihinde yapılan 236933/184499 numaralı tescili ile resmi olarak kurulmuştur.

Şirketin Gelişimi

Kuruluşundan sonra şirketimiz sürekli gelişmeye devam etmiştir:

1989 yılında Tarım Bakanlığı tarafından Sebze bitkilerinde Yetkilendirilmiş Tohumculuk Belgesi ve Tarımsal Araştırma Kuruluşu olarak yetkilendirilmiştir. Başta açık tarla sanayi-sofralık, örtü altı sırık domates, soğan, tatlı ve acı biber, çerezlik ve yemeklik kabak, kavun, karpuz, hıyar, lahana olmak üzere diğer sebze türlerinde ıslah ve Ar-Ge faaliyetleri sürdürmektedir.

1991 yılında Mustafakemalpaşa/Bursa işletmesi arazisi satın alınarak faaliyete geçilmiş, hibrit ve standart tohum üretimine başlanmıştır.

1997 yılında Mustafakemalpaşa/Bursa işletmesi içerisinde modern fide üretimi tesisleri faaliyete geçmiştir. İşletme 100.000 m2 alan üzerine kurulu olup 40.000 m2 si fide üretim tesisi olmak üzere toplam 60.000 m2 kapalı alana sahiptir.

2004 yılında Tarla bitkileri alanında Mısır, Ayçiçeği, Kolza konularında da faaliyetlere başlamıştır.

2007 yılında Tarım Bakanlığı tarafından Tarla bitkilerinde Yetkilendirilmi Tohumculuk Belgesi ve Tarımsal Araştırma Kuruluşu olarak yetkilendirilmiştir.

2012 yılında Mustafakemalpaşa işletmemizde mevcut depolarımıza ek olarak 1 tanesi 100% iklim kontrollü (ısıtma ve nem kontrolü) tohum deposu olmak üzere 3 adet depo kurulmuştur.

2013 yılında Bayındır/İzmir’de 57.000 m2 arazi üzerinde 23.000 m2 alanda ikinci Fide Üretimi İşletmesi faaliyete başlamış, şirketimiz modern fide üretimi alanındaki gelişimini sürdürmüştür.

2013 yılında Mustafakemalpaşa işletmesi içerisinde Ar-Ge, Islah ve Kalite Kontrol alanlarındaki çalışmalarımız doğrultusunda Türkiye’nin sayılı Moleküler Genetik Analiz ve Kalite Kontrol Laboratuvarları devreye alınmıştır. Bu laboratuvar hastalık dayanımları, kalite özellikleri vb. birçok konuda çalışmalar ve analizler yaparak, yeni çeşit ıslahı, Ar&Ge, üretim, pazarlama ve yurtiçi ve yurtdışı satış faaliyetlerine destek olmaktadır.

2013 yılında Mustafakemalpaşa işletmesi içerisinde diğer yatırımlara ilave olarak otomatik torf hazırlama ve paketleme tesisi kurulmuştur. Tesiste yurtdışından ithal olarak getirdiğimiz özel formülasyon ile hazırlanmış büyük ambalajlı torflar, farklı ebat ve markalarda paketlenerek yurtiçinde satışa sunulmaktadır.

09 Aralık 2013 tarihinde Tat Tohumculuk A.Ş.’nin Japon Ortağı Kagome Co. Ltd. Koç Grubuna ait çoğunluk hisseleri devralmış ve şirket hisseleri %100 Japon ortaklara, şirket yönetimi ise hâkim hisse sahibi Kagome firmasına geçmiştir.

31.01.2014 tarihi itibarı ile Kagome şirketinin sahip olduğu United Genetics Holdings LLC’ ye katılım çerçevesinde şirket unvanı “United Genetics Turkey Tohum Fide A.Ş” olarak değiştirilmiştir.

2018 yılında Mustafakemalpaşa işletmemizde mevcut bulunan tohum işleme tesislerimiz tamamen son teknoloji makineler ile saatlik 5.000 kg tohum işleyecek şekilde yeniden kurulmuştur.

2018 yılında Mustafakemalpaşa işletmemizde tohum kalite gelişimine katkıda bulunmak amacıyla Priming laboratuvarı kurulmuştur. Laboratuvarda tohumlarımızın çimlendirme ve kalite özelliklerinin yükseltilmesi sağlanmaktadır.

2018 yılında Bafra/Samsun’da yatırım yapılmak amacıyla 288.000 m2 arazi şirket bünyesine katılmıştır.

2019 yılı Şubat ayında Bafra/Samsun işletmesi içerisinde son teknolojiye sahip 28.000 m2 aşılı-düz fide tesisi ve 2.000 m2 Ar&Ge serası ve 20.000 m2 Ar&Ge deneme alanı faaliyete alınmıştır. İşletmede Karadeniz bölgesinde ilk defa olacak şekilde aşılı fide üretimine başlanmıştır.

2019 yılında Mustafakemalpaşa işletmemiz içerisinde mevcut laboratuvarlarımıza ek olarak bitki ıslahında ve Ar&Ge çalışmalarında kullanılmak üzere son teknoloji ile doku kültürü laboratuvarı kurulmuştur.

2019 yılında Mustafakemalpaşa işletmemiz içerisinde mevcut ıslah seralarımıza ilave olarak doku kültürü ve klasik ıslahlarda kullanılmak üzere son teknoloji ıslah seraları kurulmuştur.

2019 yılında T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına Ar&Ge merkezi başvurusu yapılmıştır.

14 Ocak 2020 tarihinde T.C. Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı Ar&Ge Teşvikleri Genel Müdürlüğü tarafından başvurumuz onaylanarak şirketimiz Ar&Ge Merkezi olarak belgelendirilmiştir.

Şirket Türkiye’de kendi ıslah istasyonunda ve United Genetics Holdings LLC (Amerika, İtalya, İspanya, Hindistan) ile Kaneko Seed Co. LTD (Japonya) bünyesinde bulunan ıslah istasyonlarında geliştirilen yüksek kalite değerlerine sahip yeni çeşitleri, yurt içi ve yurt dışına kendi markaları ile satış yapmaktadır.

Mustafakemalpaşa/Bursa, Bayındır/İzmir ve Bafra/Samsun işletmelerinde yıllık 330 milyon adet düz fide, 5 milyon adet aşılı fide üretimi yapmaktadır. Önümüzdeki yıldan itibaren yıllık aşılı fide üretimimiz 7 milyon adet olarak planlanmaktadır.

Şirketimiz kuruluşundan bugüne kadar sürekli gelişim göstererek ortaklarımız, çalışanlarımız ve müşterilerimizin destekleri ile büyümeye devam etmektedir.